


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 1.6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Manufacturer Package Identifier | XC6201P332PR-G |
| Dropout Voltage | 450 mV |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Output Current | 150 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Accuracy | 2 % |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 2 µA |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 20 mV |
| Line Regulation | 0.2 %/V |
| Quiescent Current | 2 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Positive |
Stock: 1190
Distributors
pcbx
Unit Price$0.27974
Ext.Price$0.27974
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.27974 | $0.27974 |
| 10 | $0.25503 | $2.55030 |
| 50 | $0.23251 | $11.62550 |
| 100 | $0.21694 | $21.69400 |
| 500 | $0.20241 | $101.20500 |
| 1000 | $0.18886 | $188.86000 |
| 3000 | $0.18048 | $541.44000 |
| 5000 | $0.17248 | $862.40000 |
